Význam jógy

Slovo jóga pochází ze sanskrtu, jednoho z nejstarších jazyků a je odvozeno z kořene slova „Judž“. Význam můžeme přeložit jako sjednocení, sepětí, pevné spojení. Představuje sjednocení, vyvážení těla, mysli a ducha. Usiluje o dosažení plného tělesného a duševního zdraví a v západním světě je zdůrazňován převážně zdravotní efekt jógy.

Holistickým přístupem chápe jóga člověka a lidský organismus jako celek. A tedy se nesoustředí pouze na fyzické, zdravotní problémy a účinky, ale také na mentální zdraví a hledá příčiny v nemocné duši.

 

Tělo, mysl a duše jsou v józe hlavními složkami každého člověka. Je zapotřebí dosáhnout tělesného zdraví, mentálního poznání a vnitřního klidu, abychom žili šťastně a mohli dosáhnout celkové harmonie, souznění a sjednocení s okolím, přírodou, zemí a celým nekonečným vesmírem.

 

V současné době jsou veškeré vymoženosti techniky, které pomáhají v běžném životě, jsou zároveň i nevýhodou. Na úkor našeho zdraví je náš přirozený pohyb omezen na minimum. Sedavý způsob zaměstnání, práce na počítačích, nadměrné sledování monitorů, telefonů a obrazovek, pohodlnost a špatné stravovací návyky, to všechno způsobuje značné potíže. Například oslabené a ztuhlé svalstvo, bolesti zad, krku, beder, šíje, hlavy, přetížení zraku, migrény, deprese a v neposlední řadě obezitu.

 

Jóga nám může být při všech těchto problémech velmi dobrý pomocník. Po tělesné stránce dokáže zmírnit či plně odstranit velké množství onemocnění. Relaxační a meditační jógové praktiky mohou vést ke zlepšenému duševnímu a kognitivnímu fungování a ke snížení depresivních příznaků. Pránájámická cvičení nás učí vědomě usměrňovat náš dech. Pravidelným cvičením například plného jógového dechu se postupně náš prohlubuje a stává se přirozeným. Pomalejší, prohloubené dýchání nám pomáhá vylepšit tělesnou kondici i celkové prokrvení těla a je důležité i pro duševní a psychickou rovnováhu. Pravidelné praktikování asán, soustředěného pohybu propojeného s vědomým dechem, naplňuje naše tělo svěžestí, energií a zdravím.